Bradley Jacks

Bradley Jacks

Teams from across the region have arrived in Jamaica ahead of the 49th staging set to begin at the National Stadium in Kingston on Saturday, April 16.

The Games were cancelled in 2020 and 2021 because of the Covid-19 pandemic but will now resume in earnest as the best junior athletes in the region pit their talents against each other over three days of intense competition with Jamaica hosting for the eighth time.

The latest teams to arrive include the Cayman Islands which has sent 29 athletes.

“We are expecting to do very well. We have some very talented runners. Some of our athletes are actually in school here in Jamaica and we’re expecting big things from them. Some of the kids are young and nervous but we will go well,” said Assistant Manager of the team, Paula Dawkins-Archbold told the Jamaica Observer.

Also arriving is the team from St. Kitts and Nevis. 'We have a team of 16 athletes-13 boys and three females and we hope to do some personal bests,” said team manager Azurdey Phillips.

The Bahamas has sent a team of 55, Trinidad and Tobago, 43 and Guyana 24. Bermuda which was to have hosted the Games in 2020 has sent a team of 20 while Barbados has sent 17 athletes.

SportsMax, the Caribbean’s premier sports and entertainment broadcaster, will broadcast the games live on its channels and Mobile App.

SportsMax will produce the CARIFTA Games and broadcast on linear TV via its many cable partners across the region and on CEEN TV outside the Caribbean and on its SportsMax and SportsMax+ channels within the SportsMax App in addition to partnering with several free-to-air entities across the region, ensuring that fans get to see their favourite athletes engage in pulsating track and field action over the Easter Weekend.

When the CARIFTA Games get underway, SportsMax, through its partnership with the Jamaica Athletics Administrative Association (JAAA) and the North American, Central American and Caribbean Athletics Association (NACAC), will ensure that the action on the track and on the field will be seen live on CNC3 in Trinidad, CBC in Barbados, CVM TV in Jamaica and Winners TV in St Lucia.

 

Double Olympic sprint champion Elaine Thompson-Herah will be among the Caribbean athletes on show at the 2022 USATF Golden Games at the Mt SAC Relays at Hilmer Lodge Stadium in Walnut, California on Saturday, April 16th.

Thompson-Herah, who lowered her 100m personal best to 10.54 last season, will compete in the Women’s 100m at the meet which is a part of the World Athletics Continental Tour Gold Series.

She will be joined in the race by her compatriot Briana Williams, Trinidad and Tobago’s Michelle Lee-Ahye as well as the USA’s Olympic 200m bronze medallist Gabby Thomas. Aleia Hobbs, who has already run 11.06 this season, Twanisha Terry and Javianne Oliver are also down to compete.

Jamaica's Damion Thomas, Trinidad and Tobago's Ruebin Walters and Barbados' Shane Brathwaite will all be in the field in the 110m hurdles while Tynia Gaither of the Bahamas will be in the 200m.

Jamaica's Shiann Salmon and Andrenette Knight will be involved in the 400m hurdles. Their countryman Leonardo Ledgister will be in the men's equivalent.

Meanwhile, Jamaica’s Shadae Lawrence will be in action in the Women’s discus going up against the USA’s Olympic champion from Tokyo, Valarie Allman, who threw a personal best and American record 71.46m in San Diego on April 8.

Elsewhere, in the field, Trinidad and Tobago’s Tyra Gittens will do battle with the USA’s Vashti Cunningham in the high jump. Gittens season-best of 1.95m, a height equaling her lifetime best, currently puts her at number two in the world. Jamaica's Kimberly Williamson will also be in the field.

2019 World Championship silver medallist Danniel Thomas-Dodd will take part in the discus alongside fellow Jamaican Lloydricia Cameron.

Jamaica’s Reggae Girlz confirmed their place in the final phase of the CONCACAF Women’s Championship with a 5-1 win over the Dominican Republic at Sabina Park in Kingston on Tuesday.

Jamaica, who moved one step closer to qualifying for their second straight World Cup, took the lead in the 15th minute through a right footed close-range effort from Jody Brown before the Dominican Republic equalized in the 24th minute through a brilliant strike from Kathrynn Gonzalez.

Jamaica re-took the lead in the 40th minute through Trudi Carter and got a third in the 60th minute when Tiffany Cameron slotted home from a Khadija Shaw pass.

Shaw then got in on the scoring in the 79th minute to make it 4-1 before doubling her tally through a header in the 93rd minute to make it 5-1.

With the win, Jamaica finished top of Group C with a perfect 12 points from their four games.

The final phase of the CONCACAF Women’s Championship takes place in Mexico from July 4-18.

Jamaica’s Reggae Girlz will be looking to secure qualification for the final round of the CONCACAF Women’s Championship when they tackle the Dominican Republic in their final group game at Sabina Park in Kingston on Tuesday.

Following their 9-0 victory over the Cayman Islands on Saturday, April 9, the Reggae Girlz currently sit atop Group C with nine points from their three games with a goal difference of 18 while their opponents also have a perfect three wins from their three games but find themselves second in the group with a goal difference of 14. With only the winner of the group set to advance, Jamaica will only have to avoid defeat.

However, Head Coach Vin Blaine is not planning on anything but victory.

“The girls are focused and ready. There are no injury concerns,” said Blaine said in a pre-match press conference on Monday while outlining what his team has to do to emerge victoriously.

“Dom Rep have never faced any player like our top five attackers since they’ve been playing so that’s an advantage for us," he said.

"Defensively, we stay compact and stay disciplined. In the Cayman game, we got complacent because we were winning by so many goals. That can’t happen against Dom Rep. We have to ensure that we stay disciplined for the whole 90 minutes.

"We go into every game trying to win. The mentality of the girls is to win the game. I know our team is a superior team to Dom Rep. They play well but individual player to player, we are a better team so for me to sit back trying to get a draw would almost be like inviting them to score. I think they have to worry about our attack.”

Should the Reggae Girlz avoid defeat on Tuesday, they will advance to the final phase of the CONCACAF Women’s Tournament which will take place from June 4-18 in Mexico.

That phase of the championship will involve eight teams, The USA, Canada and the six group winners from the qualifying tournament and determine the region’s representatives in the 2023 FIFA Women’s World Cup in Australia and New Zealand.

Jamaican Olympic and World 110m hurdles gold medallist Omar McLeod opened his 2022 outdoor season with a 13.27 effort to win at the Hurricane Alumni Invitational at the University of Miami Cobb Stadium in Coral Gables, Florida on Saturday.

McLeod easily won the race ahead of Americans Nicholas Anderson (13.52) and Zaza Wellington (13.69).

Andre Ewers, who represented Jamaica in the 200m at the 2019 World Championships in Doha, won the Men’s 100m in 10.30 ahead of Spencer Schmidt (10.33) and Damarcus Simpson (10.36).

Trinidad’s Asa Guevara narrowly missed out on a win in the 200m running 20.70 to finish behind Great Britain's 400m specialist Matthew Hudson-Smith (20.68). Jamaica’s Nathon Allen was third in 20.88.

Lloydrecia Cameron threw 17.78m for second place in the Women’s Shot Put behind Oklahoma’s Payden Montana (17.88m). Miami’s Hannah Hall was third with (17.01m).

 

Kingston College secured their 33rd hold on the Boys title and Edwin Allen secured their ninth hold on the Girls crown as the ISSA Boys and Girls Championships came to a close at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Edwin Allen finished with 352 points followed by Hydel (295), St. Jago High (249), Holmwood (174) and Excelsior (107).

On the Boys side, Kingston College finished with a mammoth 372 points to win ahead of Jamaica College (300.83), Calabar (170), St. Jago (147) and Edwin Allen (95).

Edwin Allen’s team of Serena Cole, Tina Clayton, Brandy Hall and Tia Clayton sped to a world high school record 43.29 to win the Class I Girls 4x100m Relay ahead of St. Jago High (45.05) and Hydel High (45.12).

The Class II event was won by Holmwood Technical in 46.33 ahead of St. Catherine High (46.45) and Edwin Allen (46.55).

St. Jago won the Class III race in 45.64 ahead of Hydel (46.19) and Holmwood Technical (46.67) while Immaculate Conception took the Class IV relay in 47.32 over Edwin Allen (48.25) and Hydel (48.58).

Jamaica College won the Boys Class I event in 39.43 ahead of St. Jago (39.89) and Camperdown (40.02).

Kingston College sped to 41.28 to win the Class II relay ahead of STETHS (41.74) and Calabar (41.86).

Calabar won the Class III event in 43.99 ahead of St. Jago (44.86) and JC (44.88).

Edwin Allen tasted victory in the Girls 1600m Sprint Medley in 3:58.87 ahead of Alphansus Davis High (4:06.74) and Holmwood Technical (4:07.31) while Kingston College won the Boys event in 3:27.66 ahead of STETHS (3:27.70) and Jamaica College (3:30.97).

Brianna Lyston anchored Hydel to victory in the Girls 4x400m Relay in 3:35.38 ahead of Edwin Allen (3:37.71) and Holmwood (3:38.34).

Jamaica College ran 3:10.04 to win the final event of Champs 2022, the Boys 4x400m ahead of Kingston College (3:10.68) and St. Jago (3:11.69).

In the field, Serena Cole, before running a leg on Edwin Allen’s victorious 4x100m team, won the Class I Long Jump in 6.36 ahead of St. Jago’s Machaeda Linton (5.82) and her Edwin Allen teammate Paula-Ann Chambers (5.71).

Edwin Allen’s Christopher Young got his third medal of the championships with gold in the Class I Boys Shot Put with 19.37m ahead of Calabar’s Kobe Lawrence (18.86) and St. Jago’s Brandon Gayle (18.30).

KC took gold in the Boys Class I High Jump through Verrol Sam (2.05m) who won ahead of STETHS’ Dejone Raymond (2.00m) and St. Jago’s Demario Prince (2.00m).

KC’s Aaron McKenzie added to his gold medal in the Class II High Jump by jumping out to 14.27 to win the Class II Triple Jump ahead of the JC pair Chavez Penn (14.22) and Euan Young (14.15m).

 

Hydel’s Kerrica Hill continued her stellar form at the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium with a world youth record 12.71 to win gold in the Class II 100m Hurdles on Saturday’s day five.

Hill, who already won gold in the 100m on Wednesday, broke her own record of 12.89 which she set in the semi-finals on Friday. Her teammate Shania Myers was second in 13.27 and St. Catherine’s Asharria Ulett finished third in 13.35.

Hydel’s Malayia Duncan ran 10.38 to smash the Class IV Girls 70m Hurdles record and win gold ahead of Edwin Allen’s Arihanna Brown (10.58) and St. Jago’s Rihanna Anderson (10.62).

St. Jago’s Camoy Binger was next in line, blazing to a new record 10.87 to win the Class III 80m Hurdles ahead of her teammate Bryana Davidson (11.06) and Hydel’s Jody Ann Daley (11.18).

Oneka Wilson made it three records in the sprint hurdles for Hydel and four overall with a 13.00 clocking to win the Class I 100m Hurdles final ahead of Petersfield’s Alexis James (13.21) and Gabrielle Matthews of the Queen’s School (13.45).

Tahj-Oneil Gordon of KC won the Boys Class III 100m Hurdles final in 13.30 ahead of JC’s Javion Pladley (13.65) and Excelsior’s Demarco Bennett (13.76).

KC secured a one-two finish in the Class II 110m Hurdles with Jadan Campbell (13.67) and Kaheim Carby (13.68) finishing ahead of Daniel Wright of Excelsior (13.82).

St. Jago’s Jahvel Granville ran 13.56 to win the Class I Boys 110m Hurdles ahead of Calabar’s Dishaun Lamb (13.56) and KC’s Tajae Francis (13.75).

Moving into the field, KC’s Aaron McKenzie set a new record of 2.11m to win the Boys Class II High Jump ahead of JC’s Chavez Penn (2.00m) and KC’s Aaron Thomas (1.95m).

JC’s Zachary Campbell was also in record-breaking form in the Boys Class II Discus Throw with 56.49 to win ahead of KC’s Antwon Walkin (47.43m) and JC’s Delangelo Jackson (47.02m).

Shemonique Hazel of Hydel won gold in the Class III Girls Long Jump with 6.27m ahead of Excelsior’s Shelley-Ann Taylor (5.71m) and St. Jago’s Briana Campbell (5.71m).

Camperdown’s Brittania Johnson threw 14.06m to win the Girls Class I Shot Put ahead of St. Jago’s Jamora Alves (13.82m) and St. Catherine High’s Natalie Albert (13.40m).

 

 

 

 

 

 

Puerto Rico’s defending Olympic champion in the Women’s 100m Hurdles Jasmine Camacho-Quinn stamped her class on the field with a world leading 12.67 into a -2.5 m/s headwind at the USATF Bermuda Games in Hamilton, Bermuda on Saturday.

Camacho-Quinn won ahead of the American pair of Chanel Brissett (13.06) and Christina Clemons (13.15).

Barbados’ Shane Brathwaite won the Men’s 110m Hurdles in 13.77 ahead of the USA’s Michael Dickson (13.85) and Brazil’s Eduardo Rodrigues (13.87).

Jamaica took the top three spots in the Women’s 400m Hurdles as former Hydel standout Shiann Salmon (55.35) got the better of 2019 World Championships bronze medalist Rushell Clayton (55.89) and multiple time World Championship and Olympic finalist Janieve Russell (56.56).

Bahamian Anthonique Strachan secured a win in the Women’s 200m in 23.23 ahead of the USA’s Dezerea Bryant (23.72) and Jamaica’s Briana Williams (23.82).

It was a Caribbean one-two in the Men’s 200m as Bahamian World and Olympic 400m champion Steven Gardiner got home in 20.80 ahead of Trinidad and Tobago’s World Indoor 400m champion Jereem Richards (20.86) and Liberia’s Emmanuel Matadi (21.04).

Reigning Olympic 100m bronze medalist Shericka Jackson of Jamaica ran 51.40 to win the Women’s 400m ahead of teammate Candice McLeod (51.57) and the USA’s Jade Stepter Baines (51.93).

Kirani James made his return to the track with a 45.63 clocking to win the Men’s 400m ahead of Great Britain’s Alex Haydock Wilson (46.05) and Jamaica’s Jaheel Hyde (46.27).

Jamaica’s Chrisann Gordon-Powell was second in the Women’s 800m in 2:04.19. The event was won by the USA’s Ajee Wilson in 2:03.09 while Charlene Lipsey, also of the USA, was third in 2:04.50.

In the field, Shanieka Ricketts won the Women’s Triple Jump in 14.15 ahead of Great Britain’s Naomi Metzger (14.00) and the USA’s Michelle Fokam 13.42).

Jamaica’s Jordan Scott jumped out to 16.37m for second in the Men’s Triple Jump behind American Olympian Chris Bernard (16.57). Bahamian Kaiwan Culmer jumped 15.82 for third.

Jamaicans Chanice Porter and Tissana Hickning were second and third in the Women’s Long Jump with 6.70 and 6.50, respectively. The USA’s Quanesha Burks won with 6.77.

 

Hydel’s Brianna Lyston destroyed Simone Facey’s 18-year-old the Class I Girls 200m record (22.71) with a phenomenal 22.53 into a -2.2 m/s headwind to win gold on Day five of the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Vere Technical’s Kaylia Kelly was second in 23.59 and St. Jago’s Shenese Walker was third in 23.89.

Bryan Levell completed the sprint double by running 20.77 to win the Class I Boys event ahead of JC’s Deandre Watkin (20.84) and St. Jago’s 400m champion Gregory Prince (20.92).

100m silver medalist Alana Reid won gold in the Class II race in 23.59 ahead of Immaculate Conception’s Mickalia Haisely (23.87) and Mount Alvernia’s Carletta Bernard (24.02).

JC’s Mark Anthony Miller added to his 100m gold medal with 21.82 to win the Class II Boys event ahead of Omarion Barrett of Steer Town (21.97) Enrique Webster of STETHS (22.15).

Theianna-Lee Terrelonge completed her own sprint double in Class III with a personal best 23.91 to win ahead of Lacovia’s 400m champion Sabrina Dockery (24.30) and Holmwood Technical’s Abrina Wright (24.44).

Nickecoy Bramwell of Calabar finally got his gold medal in the Class III Boys event in 22.81 ahead of KC’s Shavaughn Brown (23.14) and Herbert Morrison’s 100m champion Tavaine Stewart (23.15).

Wolmer’s Girls’ Natrece East secured the Class IV sprint double with a time of 24.62 ahead of Janelia Williams of Excelsior (25.34) and Sashana Johnson of Hydel (25.43).

Jamaica College secured 16 points in the Boys Class I 800m as their captain J’Voughnn Blake ran 1:58.67 to equal former Edwin Allen standout Chevonne Hall’s 2021 Class I record ahead of teammate Handal Roban (1:48.72) and KC’s Giovouni Henry (1:50.79).

There was an upset in the Boys Class II final as favorite from Foga Road Franklyn Tayloe, after leading for about 770m, had to settle for bronze in 1:57.14 behind winner Ainsley Brown of Port Antonio (1:55.08) and silver medalist Rashid Green of STETHS (1:56.23).

JC’s Samuel Creary added to his silver medal from the 400m to win gold in the Class III Boys 800m in 2:01.34 ahead of KC’s Nahashon Ruto (2:01.45) and Manchester’s 400m champion Troydian Flemmings (2:01.46).

Edwin Allen’s Rushana Dwyer rebounded from her disappointment in the 1500m to win gold in the Class I 800m in 2:08.36 ahead of her teammate Jessica McLean (2:09.23) and Holmwood Technical’s Jodyann Mitchell (2:10.33).

Edwin Allen’s Rickeisha Simms won gold in Class II in 2:08.52 ahead of St. Catherine’s Kitania Headley (2:08.98) and Holmwood Technical’s Cindy Rose (2:10.80).

Holmwood Technical’s Andrene Peart won the Class III Girls 800m in 2:12.97 ahead of Edwin Allen’s 1500m gold medalist Kora Barnett (2:13.67) and St. Jago’s Kededra Coombs (2:15.27).

 

 

 

 

 

Hydel’s Kerrica Hill was in record breaking form in qualifying for the Girls Class II 100m Hurdles final at the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Friday.

Hill, who ran 11.16 to win gold in the 100m on Wednesday, equaling the record set by former Edwin Allen star Kevona Davis in 2018, sped to a brilliant 12.89 to break former Excelsior and current Baylor University sprint hurdler Ackera Nugent’s Class II record of 12.91 set in 2019. Hill’s time is also equaled Nugent’s world Under-18 record set at the Youngster Goldsmith Classic in the same year.

St. Catherine High’s Asharria Ulett was second fastest in qualifying with 13.28 while Hill’s Hydel teammate Shania Myers was third with 13.56.

Petersfield’s Carifta Trials Under-20 champion Alexis James ran 13.40 to be the fastest qualifier to the Class I final ahead of Hydel’s Oneka Wilson (13.54) and Manchester’s Janela Spencer (13.58) 

The St. Jago pair of Bryana Davidson (11.04) and Camoy Binger (11.08) were fastest to advance to the Class III 80m Hurdles final ahead of Excelsior’s Shelley-Ann Taylor (11.34).

Qualifiers for the Class IV 70m Hurdles final were led by Edwin Allen’s Arihanna Brown (10.76), Hydel’s Malayia Duncan (10.79) and Immaculate Conception’s Ayanna Blake (10.83).

Kingston College’s Taj-Oneil Gordon led all qualifiers to the Class III Boys 100m Hurdles final with a swift 13.56. Excelsior’s Demarco Bennett (13.62) and Jamaica College’s Javion Pladley (13.75) were the only other qualifiers below 14 seconds.

The fastest qualifier to the Boys Class II 110m Hurdles final was KC’s Jadan Campbell with 13.67 ahead of Calabar’s Shaquane Gordon (13.68) and KC’s Kaheim Carby (13.71).

JC’s Jaheim Stern was fastest in the Class I 110m Hurdles semis with 13.67 ahead of St. Jago’s Jahvel Granville (13.69) and Excelsior’s Sharvis Simmonds (13.77).

Kingston College superstar jumper Jaydon Hibbert added to his Class I long jump title after smashing the triple jump record on the way to his second gold medal on Day 4 of the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Friday.

Hibbert uncorked a personal best and world junior leading mark of 16.66m to win gold ahead of the Jamaica College pair of Rajaun Ricketts (15.06m) and Stafon Roach (14.92m).

The 2021 silver medalist at the World Junior Championships in Nairobi, Kenya, erased former O'Brien Wasome’s Class I record of 16.39 done in 2016.

On the track, Edwin Allen, St. Catherine High, Dinthill Technical, Alphansus Davis High, Holmwood Technical, The Queen’s School, Maggotty High and Excelsior all advanced to the final of the Girls 1600m Sprint Medley.

STETHS, Jamaica College, Kingston College, Calabar, Vere Technical, William Knibb, Excelsior and Petersfield advanced to the Boys 1600m Sprint Medley final.

Holmwood Technical, Hydel, Excelsior, St. Jago, Edwin Allen, St. Mary High, St. Catherine High and Manchester High will contest the final of the Girls 4x400m Relay.

Jamaica College, Calabar, St. Jago, Edwin Allen, Kingston College, Excelsior, STETHS and Manchester High all advanced to the final of the Boys 4x400m Relay.

 

Class I Girls 100m silver medallist Briana Lyston was in spectacular form to win her 200m semi-final on Friday’s fourth day of the 2022 ISSA GraceKennedy Boys and Girls Championships at the National Stadium.

Lyston ran an easy 23.04 to qualify fastest for Saturday's final ahead of Vere Technical’s Kaylia Kelly (23.98) and St. Jago’s Shenese Walker (24.26).

Hydel’s 100m silver medalist Alana Reid was fastest in qualifying to the Class II final in 23.85. She was followed by Immaculate Conception’s Mickaila Haisley (23.94) and Wolmer’s Girls’ Mickayla Gardener (24.12).

The qualifiers for the Class III final were led by Holmwood Technical’s Abrina Wright (24.33), Edwin Allen’s 100m champion Theianna-Lee Terrelonge (24.99) and Lacovia’s 400m champion Sabrina Dockery (24.67).

Wolmer’s Girls 100m gold medalist Natrece East was the fastest qualifier to the Class IV final ahead of Hydel’s Sashana Johnson (25.62) and Excelsior’s Janelia Williams (25.78).

Edwin Allen’s Bryan Levell continued his quest for the sprint double by running 21.14 to lead all qualifiers to the Class I Boys 200m final. St. Jago’s Gregory Prince, who ran a personal best 45.99 to win the 400m gold medal on Thursday, was second fastest in the semis with 21.34 while St. Catherine’s Sandrey Davison was third fastest with 21.44.

Class II was led by Jamaica College’s 100m champion Mark Anthony Miller (22.10), Steer Town’s Omarion Barrett (22.17) and Kingston College’s 400m champion Marcinho Rose (22.47).

Qualifiers for the Boys Class III final were led by Herbert Morrison’s 100m champion Tavaine Stewart (23.54), KC’s 400m finalist Shavaughn Brown (23.58) and Calabar’s 100m silver medalist Nickecoy Bramwell (24.00).

JC’s Michael-Andre Edwards secured nine big points for his school with a big personal best of 6.55m to win the Class III Boys Long Jump ahead of KC’s Courtney Kinglock (6.18m) and St. Jago’s Deandre Jennings (5.94m).

JC’s Javon Bowen led all qualifiers into the final of the Class I High Jump with a clearance of 2.00m. His teammate Uroy Ryan, who already has a silver medal this year in the Long Jump, will join him in the final after clearing 1.90m in qualifying.

The Kingston College pair of Blaine Byam and Verrol Sam both cleared 1.95m to also advance to the final scheduled for Saturday evening.

Excelsior’s Shelley-Ann Taylor leapt out to 5.87m to lead all qualifiers for Saturday’s Class III Girls Long Jump final.

Hydel’s 100m bronze medalist Shemonique Hazle had the second longest jump in qualifying with 5.56m while her teammate Tressanne Plummer had the third with 5.43m.

 

 

 

Former West Indies Under-19 representative Nyeem Young is taking a lot of confidence from his selection for the ongoing West Indies white-ball skills camp at the Coolidge Cricket Ground in Antigua.

Young was among two relative newcomers selected for the camp that began on March 31 and ends on Wednesday, April 13. Young, an all-rounder and Kaecy Carty joined the more seasoned players like Shai Hope, Shamarh Brooks, Darren Bravo and Nkrumah Bonner in the camp aimed at making the regional players more efficient at the shortest forms of the game. Young said what he has learned so far has made him a more confident player.

“It brings a lot of confidence in myself to be selected to come to a camp like this,” said the 21-year-old Barbadian all-rounder.

“I haven’t played any List-A cricket either, so for the selectors and coaches to have me in mind for a camp like this is very boosting for me.”

Young represented the West Indies at two Under-19 World Cups, 2018 in New Zealand and 2020 in South Africa. He is well aware of the players who, in recent times, have made the transition from youth cricket to the senior ranks across the region.

“I know there are a few youngsters that have come through like Alzarri Joseph, Shimron Hetmyer, Keemo Paul and Jayden Seales, most recently. They all came through at a young age and did pretty well at the international level so I’m just happy to be following in that suit and hopefully it continues,” said Young, who also spoke of his desire to get into the senior team for global tournaments like the 2022 ICC T20 World Cup in Australia starting in October and the 2023 ICC Cricket World Cup in India.

“Yes, definitely there’s some stuff coming up. Some World Cups are coming up this year and next year. I’m mostly working on my skills and letting the coaches figure me out as a player and look at my strengths and weaknesses and figuring out what I need to work on whether it’s batting, bowling or fielding and take that forward,” he said.

 

 

 

 

 

 

 

Wolmer’s Girls secured gold and silver medals in the Class III High Jump at the ISSA/GraceKennedy Boys and Girls Championships early on Thursday.

The stage has been set for the 400m finals to close out day three of the 2022 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls Championships.

In the Class I Boys event, the main contenders will be Kingston College’s Shaemar Uter, St. Jago’s Gregory Prince and Edwin Allen’s Delano Kennedy.

Prince, who won the event at Central Champs last month, was the fastest qualifier to the final with 46.60. Kennedy, who ran 46.97 to win at last month’s Carifta Trials, ran a personal best 46.66 to finish second behind Prince in his semi-final. Uter, who represented Jamaica at the World Junior Championships in Nairobi, Kenya, last year, won his semi-final comfortably in 47.10.

Kingston College is expected to score big in the Class II 400m with Marcinho Rose looking like the favorite for gold. Rose ran an easy 49.05 in his semi-final to be the fastest qualifier.

His teammate Tahj-Marques White only ran 50.74 for third in his semi-final but is expected to feature prominently in the final as he entered the championships with the fastest time of any Class II boy this year with 48.35 which he ran at a Corporate Area Development meet last month. He also ran 48.36 to win the Under-17 Boys 400m at the Carifta Trials ahead of Rose.

Also expected to be in the mix is Central Champs champion Antonio Powell of Edwin Allen who qualified second fastest with 49.30.

Jamaica College’s Samuel Creary (50.85), Excelsior’s Demarco Bennett (50.83) and Manchester’s Troydian Flemmings (50.96) are expected to battle it out for the Class III title.

The Girls Class I event is expected to be a hot contest between Clarendon College’s Class II champion from 2021, Dejanea Oakley, who qualified fastest with 52.77, St. Jago’s Safhia Hinds (53.65) and Vere Technical’s Kaylia Kelly (53.86).

Ferncourt’s Abigail Campbell is a big favorite to add to her Class III title from 2021 in the Class II final after she ran 53.94 to qualify fastest for the final, the only girl to go below 54 seconds. Her main challengers are expected to be Hydel’s Alliah Baker (54.48) and Lacovia’s Rasheika Byfield (54.61).

Lacovia’s Carifta Trials Under-17 400m champion Sabrina Dockery (55.59) and the Holmwood Technical duo of Abriana Wright (56.10) and Rosalee Gallimore (55.84) are expected to battle it out in Class III.

© 2022 SportsMaxTV All Rights Reserved.