Wednesday was an action-packed day of schoolboy football across the island.

In Manning Cup action, Kingston Technical recorded a clinical 3-0 win over Bridgeport at the Spanish Town Prison Oval to move back to the top of Group A with 12 points from five games, two points ahead of defending champions, Jamaica College.

Charlie Smith currently sits third in the group with nine points from their five games.

Group B may be the most exciting as there are five teams that have a chance to qualify for the quarterfinals alongside Camperdown, who have 16 points from their six games, with one match to play. Excelsior High School and Jonathan Grant both moved to 11 points from six games after defeating Jose Marti and Tivoli, respectively.

Excelsior beat Jose Marti 6-0 at Jamaica College and now sits second in the group on 11 points with a goal difference of 11 while Jonathan Grant won 1-0 over Tivoli Gardens at the Spanish Town Prison Oval to move to third on 11 points with a goal difference of three.

Tivoli is fourth in Group B with 10 points while STATHS, who scored a 6-0 win over Dunoon Technical at Stadium East on Wednesday, are fifth on nine points.

St. Jago High is sixth in the group with eight points.

Clan Carthy High beat Papine High 1-0 at Jamaica College in a battle of the two bottom teams in Group C.

Wednesday also saw the beginning of the quarterfinal round playoff fixtures for Zones C, F and G in the DaCosta Cup.

In Zone C, the doubleheader at STETHS saw Lacovia record the only win of the day with a 2-1 victory over Munro College.

STETHS and B.B Coke played out a 3-3 draw.

The top four teams in Zone C have now all played six matches with one more playoff fixture remaining.

STETHS lead Zone C with 13 points followed by Munro College with 12, Lacovia on 10. B.B. Coke has seven points.

Meanwhile, Garvey Maceo maintained their perfect record with a 4-0 win over Foga Road in their Zone F playoff fixture at Garvey Maceo.

In the other playoff fixture in Zone F at Vere, the hosts secured a 1-0 win over Old Harbour High.

Garvey Maceo and Vere have all but confirmed their progression to the quarterfinal round with 18 and 13 points, respectively, with each having one match left to play.

Old Harbour are third on seven points and Foga Road are fourth on six.

The first set of matches in the quarterfinal playoff round in Zone G saw Happy Grove get a 4-1 victory over Port Antonio High to ascend to the top of the zone on 10 points.

St. Thomas Tech had to settle for a 2-2 draw with Seaforth in the other playoff fixture in the zone and now sits second on nine points.

Port Antonio are third on seven points and Seaforth are fourth with four points.

In the regular zone matches from Wednesday; in the Zone-A double-header at William Knibb, Irwin High and St. James High emerged winners.

Irwin got by Spot Valley 3-0 while St. James beat Maldon 4-0.

All eight teams in Zone A have now played six matches with William Knibb at the top with 15 points closely followed by Cornwall College with 13 and Irwin with 12.

Irwin and Herbert Morrison both have 12 points but Irwin is ahead on goal difference.

Mannings High School remains atop of Zone B following a 4-0 win over Green Pond.

Green Island and Rusea’s High played to a 2-2 draw at Green Pond.

Frome secured a 4-0 victory over Petersfield at Llandilo Sports Complex in the other Zone B fixture.

Mannings lead the seven-team zone with 13 points from their five matches. Frome Technical, which has also played five matches is second on 12 while Petersfield currently sits third on seven.

In the Zone D double-header at Manchester High, Manchester and Christiana both got crucial wins over Bellefield High and DeCarteret College respectively.

Manchester High won 3-1 to move to 13 points from their five games with a goal difference of 23 to lead the seven-team zone.

Christiana High beat DeCarteret College 2-0 to also move to 13 points from five games, only trailing Manchester on goal difference.

Holmwood Technical is now third in Zone D with 10 points from five games after hammering Alston High 7-0 at Kirkvine in the third Zone D match on the day.

Dinthill Technical secured their spot in the quarterfinal round with a 2-0 win over St. Mary High in the first game of a Zone H double-header at Drax Hall.

Dinthill advances as the winners of Zone H with 16 points from their six games.

The second match of the double-header saw Brown’s Town secure a crucial 1-0 win over York Castle to keep alive their hopes of a quarterfinal round berth.

In the third Zone H match on the day, McGrath earned a vital 3-2 win over Ocho Rios High to set up an exciting final match-day that will determine who will join Dinthill as quarterfinalists.

Ocho Rios, Charlemont and McGrath all have eight points heading into their final matches, with Ocho Rios currently occupying second-place with a plus-eight goal difference.

Charlemont High lie third with a goal difference of +1 and McGrath are fourth with a goal difference of 0.

 

 

In daCosta Cup action on Saturday, William Knibb stayed perfect with a 5-0 win over Maldon, at home, for their fifth win in as many games.

The first game of the day at William Knibb featured Holland High and Herbert Morrison playing out a 1-1 draw.

In the other Zone A games, at Irwin High, Cornwall College got a 2-0 win over Spot Valley and Irwin beat St. James High 3-0.

William Knibb leads Zone A with 15 points followed by Cornwall College with 10 and Herbert Morrison with nine.  Each team in Zone A has two matches left.

Munro College confirmed their place in the next round as Zone C winners with a 1-0 win over B.B. Coke in the first game of a doubleheader at STETHS.

The second game at STETHS saw Lacovia and Maggotty draw 2-2.

Munro will be joined in the next round by STETHS who got a 4-0 win over Mt. St. Joseph, at Kirkvine, to finish second in the zone with 10 points.

Holmwood Technical beat DeCarteret College 4-0, at Manchester High, to move to fourth in Zone D on seven points, three behind Manchester and Christiana and one behind Bellefield.

Defending champions, Clarendon College, are out of the competition as Lennon High and Edwin Allen advanced from Zone E.

Lennon topped the zone with 11 points and Edwin Allen finished second with 10, beating out Clarendon College on goal difference.

Lennon and Edwin Allen played out a 0-0 draw at Turners Field, meaning a draw would’ve been enough for Clarendon College to advance alongside Lennon.

That didn’t happen, however, as they were beaten 1-0 by Glenmuir, at Glenmuir, ending their hopes of defending their title.

Denbigh beat Claude McKay 5-1 in the other Zone E game on the day.

St. Thomas Technical and Happy Grove advanced from Zone G.

St. Thomas Technical finished as zone winners with eight points and Happy Grove finished second with five points after a 6-2 win over Port Antonio High at Lynch Park.

Happy Grove finished with the same number of points and same goal difference as Paul Bogle High but finished ahead of them on goals scored with six compared to four.

Paul Bogle drew 1-1 with Seaforth, at York Oval, in the other zone game today.

In Zone H, Ocho Rios High and Dinthill Technical both scored 3-0 wins over York Castle High and Charlemont respectively in a doubleheader at Drax Hall.

Dinthill moved to 13 points to strengthen their zone lead, while Ocho Rios and Charlemont are second and third with eight points each.

 Manning Cup

In Group B Manning Cup action, Tivoli beat Dunoon Technical 4-2 and Excelsior and STATHS played out a 3-3 draw in a doubleheader at Stadium East.

At the Spanish Town Prison Oval, St. Jago secured a 1-0 win over Jose Marti while Camperdown beat Jonathan Grant 1-0.

Camperdown remain perfect at the top of Group B with 15 points with Tivoli second on 10 and Excelsior third on eight.

In Group C, St. Catherine High beat Papine 3-0 in a 3:00pm game at Jamaica College.

The win moves St. Catherine to second in Group C on seven points behind KC with nine and ahead of Mona with four.

 

 

As group play in zone F of the daCosta Cup comes to an end tomorrow, there are still four teams in contention to progress to the next round.

Garvey Maceo have already booked their place in the next round as zone winners on the back of a perfect four wins from four games so far.

Their opponents tomorrow, Foga Road, currently third in the zone on six points, need a win to maintain any chance of qualifying for the next round as second-place finishers in the zone.

The match between those two is the second of a doubleheader at Foga Road and will kick off at 3:30 pm.

The first half of the doubleheader will give Vere Technical, who are second in the zone on seven points, a chance to ensure qualification with a win over Kemps Hill.

The 3:30 pm game at Garvey Maceo between Central High and Old Harbour features the other two teams with an outside chance of getting to the next round.

With both teams on four points, whoever wins that match has an outside chance of advancing if both Vere Technical and Foga Road lose.

Central High has the best goal difference out of those four teams with +2, while both Vere and Foga Road have a goal difference of +1.

Old Harbour has a goal difference of -1.

On Saturday, zones C, E and G will all be decided as well.

Zone C is the most exciting with five teams having a chance to qualify.

Munro College and B.B. Coke are the top two teams in the zone with nine and seven points respectively.

Those two will meet in the 1:15 pm match at STETHS and whoever prevails will advance as zone winners.

STETHS are currently third in the zone on seven points and would secure qualification to the next round with a win over Mt. St. Joseph at Kirkvine in their 1:15 pm clash.

Lacovia and Maggotty are fourth and fifth with six points each and one could qualify with a win and losses from both B.B Coke and STETHS.

In zone E, Lennon High, Clarendon College, and Edwin Allen all have a chance to advance.

Lennon and defending champions, Clarendon College, are both on 10 points with Lennon ahead on goal difference while Edwin Allen has nine points in third.

Lennon will play Edwin Allen in a 3:30 pm game at Turners Field while Clarendon College will battle Glenmuir in a 3:30 pm game at Glenmuir.

If Lennon wins against Edwin Allen, they will advance to the next round, along with Clarendon College, regardless of the result of Clarendon College vs Glenmuir.

If Edwin Allen beats Lennon, Clarendon would only need a draw with Glenmuir to advance.  

With only five teams in zone G, St. Thomas Technical have already advanced as zone winners with eight points from their four matches.

Paul Bogle are second in the zone with four points from three games and would join them in the next round with a win over Seaforth at York Oval in their 3:30 pm encounter.

Port Antonio are third in the zone, also with four points, and would advance with a win over Happy Grove and a Paul Bogle draw or loss.

Port Antonio and Happy Grove will square off at Lynch Park at 3:30.

Seaforth and Happy Grove both have two points and could have outside chances to advance with wins.

 

 

In the first game of a zone C doubleheader at STETHS, B.B. Coke secured a 2-1 victory over Lacovia.

Danyea Whitely scored both goals for B.B. Coke, the first coming off a brilliant team move just before halftime, in the 46th minute, and the second coming from a close range left-footed strike in the 76th minute.

B.B. Coke have now scored 22 goals in three games while conceding just one and lead zone C with seven points.

B.B. Coke head coach Kirk Ricketts is looking for consistency from the team after getting to the top of the zone.

“To remain consistent, we are not leading by ten points so we must be consistent and take it one game at a time,” he says.

The second half of the doubleheader saw Munro College defeat STETHS 2-1 with goals from Ceon Falconer in the 54th minute and Xavier Bruce in the 74th minute.

Donte Campbell scored a penalty for STETHS in the 83rd minute.

The win moves Munro up to third in the zone behind B.B Coke and Lacovia with six points while STETHS now sit fourth on four points.

Zone B leaders, Mannings, were held to a 2-2 draw by Rusea’s at Green Pond and now have seven points from three matches.

Frome Technical moved to third in the zone behind Mannings, and Petersfield, with six points, after a 3-1 win over Godfrey Stewart in their 3:30 game at Llandilo.

At Wespow Park, Green Island beat Green Pond 2-1 to get their first points of the season.

In Zone D action, leaders Christiana were held to a 1-1 draw by Bellefield at Kirkvine in their 3:30 encounter.

Elsewhere, Belair secured a 2-1 over Alston in the first match of a doubleheader at Manchester High to move into fourth in the zone.

Manchester moved to second in the zone by securing the biggest win of the day in the competition, a 7-0 demolition of DeCarteret College in the second game.

Christiana leads zone D with seven points followed by Manchester, Holmwood, and Belair with four points each.

In a zone F doubleheader at Foga Road, Vere Technical and Foga Road both secured 1-0 victories over Old Harbour and Central High respectively.

Garvey Maceo secured a 3-0 win over Kemps Hill at home in the other zone F game on the day.

Garvey Maceo leads zone F with nine points from three matches, followed by Foga Road on six and Central High on four.

Dinthill Technical defeated McGrath 4-0 at home to move to seven points and remain at the top of zone H.

Ocho Rios moved to second in the zone on five points after a 6-0 win over St. Mary High in the second match of a doubleheader at Drax Hall. Charlemont beat Brown’s Town 1-0 in the first match and moved to third in the zone, also on five points.

Manning Cup

Moving over to Manning Cup action, the first match of the group A doubleheader at Jamaica College saw Kingston Technical, who beat JC 1-0 in their last game in a shock result, produce another solid display to brush aside Kingston High 5-0 and move to the top of the group with six points from three games.

Jamaica College used goals from Giovanni Mitto and Duncan McKenzie to beat Charlie Smith 2-0 for their first win of the season in the second match of the doubleheader.

JC remain fifth in the group with four points from three games.

Elsewhere in group A, St. Georges College got their second win is as many games with a 1-0 win over Bridgeport at the Spanish Town Prison Oval to move to second.

Charlie Smith sits third on six points and Calabar are fourth on four points.

 

 

Camperdown High strengthened their position atop Group B by moving to a perfect nine points from three matches after securing a 2-1 win over STATHS in their 12:00 game at Stadium East.

Elsewhere, Dunoon Technical came back from two goals down to earn their first point of the season against Jonathan Grant in the 12:00 game at the Spanish Town Prison Oval. Jonathan Grant remains second in Group B with seven points from three games.

In other Group B results, Tivoli High scored a 2-0 win over Jose Marti at the Spanish Town Prison Oval and Excelsior beat St. Jago 2-1 at Stadium East.

Meanwhile, in the Dacosta Cup, a clash between the top two teams in Zone A saw William Knibb beat Herbert Morrison 4-1 in their 1:15 encounter at Irwin High thanks to a hat trick from Mark Lewis. William Knibb is now in sole possession of first place in the zone with a perfect nine points from three games, while Herbert Morrison remains second with six.

Cornwall College and St. James High played out a 0-0 draw in the second game of the day at Irwin. Elsewhere in Zone A, a double header at William Knibb saw Irwin beat Holland 3-2 and Spot Valley defeat Maldon 2-0.

On the other hand, in a battle of the bottom two teams in Zone C, Maggotty High secured a 4-0 win over Mount St. Joseph in a 3:30 fixture at STETHS to secure their first points of the season. Maggotty captain Rohan Palmer opened the scoring in the 22nd minute with a right-footed shot from just outside the 18-yard box. Their lead was doubled in the 48th minute by Andre Ennevor. Raheem Williams came off the bench to get goal number three in the 82nd minute and the scoring was completed two minutes later by another substitute, Robinho Barrett.

Maggoty High head coach, Xavier Hendricks, was happy with the result.

“The aim today was to get the three points and I’m happy with the three points, just to get some points on the table for the upcoming games that we have.”

In Zone E, Clarendon College were awarded a 3-0 win over Claude McKay as the latter failed to show up to their clash scheduled for 1:15 at Turners Field.

Lennon High secured a 3-2 win over Glenmuir in the 3:30 game at Turner's Field to move to the top of the zone. Lennon and Clarendon College now both have seven points with Lennon ahead on goal difference. Those two are closely followed by Glenmuir and Edwin Allen who are both on six after Edwin Allen got by Denbigh 2-1 at Glenmuir for their second win of the season.

The Zone G double header at York Oval in St. Thomas ended without any goals. In the first game, Paul Bogle was held to a goalless draw by Happy Grove and the game between Seaforth and St. Thomas Technical followed the trend.

 

Javaine Johnson won the decathlon to give Kingston College a lead over Jamaica College at the end of the third day of the 2021 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kington on Thursday.

Johnson scored 5973 points to take victory over Calabar’s Dishaun Lamb who scored 5521 points.

Shamar Coke of Excelsior took the bronze medal with his 10-event score of 4962 points.

Johnson’s victory saw KC take the lead after 18 completed finals with 133 points to Jamaica College’s 124.5.

Heading into day four, Calabar has 80 points while STETHS are fourth with 80 points, many of them coming from their sweep of the 100m events. St Jago completes the top-five with 56 points.

Meanwhile, after 23 finals, Edwin Allen continues to lead the girls with 184 points. St Jago comes next with 158 with Hydel, Holmwood and Wolmer’s following with 132, 63.50 and 45 points, respectively.

STETHS reigned supreme in the 100m events with Sachin Dennis capping off the dominance with an impressive win the Class I final. Dennis, who has seemingly recovered from a long-term injury and rumours about a possible move to Bahrain, stormed to victory in 10.53s over a fast-finishing Antonio Watson of Petersfield High who clocked 10.58 for second. KC’s Bouwaghie Nkrumie was third 10.65.

With the victory, Dennis has now won the 100m title in classes 3, 2 and 1.

Earlier, his schoolmate Orlando Wint won the Class 2 title in 10.76 in a STETHS 1-3 as Javorne Dunkley was third in 11.01. Jamaica College’s Hector Benjamin won the silver medal in 10.79.

It all began when Tramaine Todd raced to a comfortable victory in the Class 3 sprint in 11.03.  KC’s Nicardo Johnson ran 11.28 for second while Vere’s Malik Carridice was third in 11.40.

No one team dominated the girls’ blue-ribbon sprints but there was some drama in the Class 2 event when medal favourite Tia Clayton of Edwin Allen was disqualified for a false start. With tears in her eyes, her twin sister Tina stormed to a record-breaking victory in 11.38s.

Hydel’s Kerrica Hill and Alana Reid took second and third in 11.61 and 11.65, respectively.

Edwin Allen’s Brandy Hall won the Class I title in 11.72 over Shenese Walker of Hydel, who clocked  11.86.  Holmwood Technical’s Shashieka Steele was third in 11.88.

 Rusea’s Lavanga Williams won the Class 3 event in 12.18 seconds leaving Hydel’s Shemonique Hazel in her wake. The latter ran 12.37 with Bryana Davidson of St Jago finishing third in 12.47.

Theianna-Lee Terrelonge became the Class 4 champion when she won in 12.53.r Poshanna-Lee Blake of St Jago was second in 12.74. Marria Crossfield of Vere ran 12.85 for third.

Chevonne Hall of Edwin Allen won the Class 1 Boys event clocking 3:59.70. Kingston College’s Aron Tanui ran him closing finishing in 3:59.86 for the silver medal. Jamaica College’s Handal Roban won the bronze medal, crossing the finish line in 4:01.48.

Jamaica College enjoyed 1-2 finish in the Class 2 race that was won by Khandale Frue in 4:12.16. Kemarrio Bygrave ran 4:13.26 to claim the silver medal.

Alex Taylor of St Jago clocked 4:14.60 for third and the bronze medal.

Jamaica College also won the Class 3 1500 when Tyrone Lawson outclassed the field to cross the finish line in 4:16.71. Maggotty’s Charehon Connally was more than five seconds back in 4:21.84 but still won the silver medal.

Calabar’s Rhsaune Johnson ran 4:29.35 to take the bronze medal.

Among the girls, Edwin Allen picked up points in all three races to maintain a comfortable buffer between themselves and their fiercest challenges, St. Jago, who won the Class 1 event in the form of Sancia Smith.

Smith took the gold medal when she ran 4:44.24. Her teammate Aleshia Douglas ran 4:49.20 to win the silver medal. However, Edwin Allen’s Jessica McLean clocked 4;49.68 for the bronze medal.

Edwin Allen collected even more points in the Class 2 event that Rickeisha Simms won in 4:36.62. Holmwood Technical’s Jodyann Mitchell was second in 4:42.69 with Shone Walters of St. Mary winning the bronze medal with her time of 4:43.60.

Holmwood’s Andrene Peart won the Class 3 title when she outran her opponents to win in 4:50.36. Cindy Rose, also from Holmwood took second place when she crossed in 4:52.23 with St Jago’s Sushana Johnson running 4:54.82 for the bronze medal.

The competition was just as fierce in the field where Jaidi James of Jamaica College won the high jump with a clearance of 1.86. Edward Sterling of Wolmer’s soared over 1.80m for second place with KC’s Roshawn Onfroy taking the bronze medal with his best effort of 1.80m.

Meantime, Edwin Allen’s Serena Cole won the Class 2 long jump after leaping out to a distance of 6.10m. Aaliyah Foster of Mount Alvernia won the silver medal with her jump of 5.90m. St Jago’s Kay-Lagay Clarke leapt 5.76m to win the bronze medal.

St Jago’s Latavia Galloway won the javelin competition throwing 41.95m while Edwin Allen’s Shenelia Williams threw 37.02 for second place. Jamora Alves of St Jago threw 35.92m for the bronze.

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2020 SportsMaxTV All Rights Reserved.